Wkład własny a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to dla wielu z nas jedyna możliwość na zdobycie własnego mieszkania. Obecnie praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Jednak by bank przyznał znam kredyt, trzeba posiadać odpowiedni wkład własny.


Wkład własny ą to środki własne kredytobiorcy, przeważnie zgromadzony kapitał pieniężny lub zabezpieczenie w postaci nieruchomości lub ruchomości.

Wkładem własnym może być także działka budowlana, książeczki mieszkaniowe wraz ze zgromadzonymi na nich środkami, nasze oszczędności, które mamy zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym, koszty, które poniesiono z budową domu do momentu wnioskowania o kredyt. Popularnym rozwiązaniem kiedy bierze się kredyt na budowę domu są działki przeznaczone pod ich budowę, lub koszta związane z budową nieruchomości, które już zostały opłacone, np. zakup materiałów budowlanych. Wkładem własnym, jest również zaliczka dla dewelopera, jeśli staramy się o kredyt na zakup mieszkania z rynku pierwotnego.

W przypadku zabezpieczenia kredytu hipotecznego inną nieruchomością, może ona należeć zarówno do kredytobiorcy lub innej osoby, z tym że musi ona wyrazić na to zgodę. Wartość takiej nieruchomości musi przekraczać wymagany przez dany bank lub instytucję wkład własny.

Kredytobiorcy, którzy mają wysoki wkład własny są na wygranej pozycji, ponieważ im więcej mają swoich środków, tym mniejszy kredyt muszą wziąć, a poza tym unikają kosztów ubezpieczenia, które jest niezbędne dla każdego kredytobiorcy, który ma niski wkład własny. Ubezpieczenie takie jest gwarancją dla banku w przypadku, gdyby klient nie płacił. Instytucja, która ubezpiecza jest odpowiedzialna za 20 proc. zobowiązania finansowego, a kredytobiorca odpowiada za pozostałe 80 procent. W przypadku utraty płynności finansowej przez klienta ubezpieczyciel musi zwrócić bankowi te 20 procent.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.