Wszystko co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym

Zakup mieszkania tylko z pozoru wydaje się taki łatwy. Kiedy przychodzi nam się z nim zmierzyć okazuje się, że jest to niezwykle wymagające zajęcie. Zaczynając od jego wyboru, a kończąc na pozyskaniu kredytu hipotecznego na jego zakup. Dlatego też zanim przystąpimy złożysz wniosek do banku sprawdź wszystko co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym.

Procedura przyznania kredytu hipotecznego to kilkuetapowy proces. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak wielu formalności on wymaga. Zaczynając od przygotowania odpowiednich dokodontów, kończąc na wkładzie własnym. Co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym, jak się do niego przygotować?

Przygotuj odpowiednie dokumenty

Jeśli chcesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny musisz posiadać odpowiednie dokumenty, na podstawie których bank będzie mógł dokonać analizy Twoich możliwości kredytowych. Dlatego też trzeba dostarczyć do banku liczne dokumenty, między innymi:

  • dokument potwierdzający dane osobowe;
  • zaświadczenie o zarobkach, wystawione przez pracodawcę;
  • umowa o prace;
  • dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiedniego wkładu własnego;
  • wpis do księgi wieczystej, umożliwiający potwierdzenie hipoteki nieruchomości.

Przelicz czy posiadasz właściwą zdolność kredytową

By bank udzielił Ci kredytu, musisz wykazać, że posiadasz właściwą zdolność kredytową. Może jednak się okazać, że nie posiadasz wystarczających zarobków.  Kwestią problematyczną dla banku może być również praca na podstawie umowy zlecenie lub dzieło, która nie jest honorowana przez bank. W takiej sytuacji w grę wchodzi również wzięcie kredytu z drugą osobą, jak choćby małżonką/ małżonkiem czy partnerem życiowym. Wiele osób decyduje się również na kredyt na mieszkanie z rodzicami. Dzięki temu zwiększasz swoją zdolność kredytową, ponieważ sumowane są wszystkie dochody, a z racji tego, że są one większe to i szanse na wzięcie kredytu wzrastają. Oczywiście ta ostatnia opcja nie zawsze znajdzie zastosowanie, ponieważ nie każdy ma ochotę na to, aby w takie zależności wchodzić. Nie mniej jednak może być to wyjście awaryjne.

Sprawdź czy posiadasz odpowiedni wkład własny

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że bez względu na to w jakim banku będziemy starać się o kredyt hipoteczny, musimy dysponować wkładem własnym w wysokości 20% wartości nieruchomości, którą będziemy chcieli kupić. Zasada ta jest narzucona odgórnie przepisami prawa, w związku z czym nie mamy niestety wyboru. Oczywiście samo posiadanie wkładu własnego o wystarczającej wysokości nie zagwarantuje nam otrzymania kredytu.

To tylko wybrane najważniejsze aspekty procedury starania się o kredyt hipoteczny. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat sprawdź również takie artykuły jak: Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym, Kalkulator kredytu hipotecznego, czy też Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać kredyt hipoteczny.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.