Umowa kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie

Zawarcie umowy kredytu hipotecznego jest bardzo popularne od wielu lat. Wszystko przez rosnące ceny nieruchomości, które z roku na rok stają się droższe. To jednak nie zmienia zainteresowania nimi przez potencjalnych nabywców. Wielu chętnych musi niestety zaciągać kredyty, gdyż nie jest w stanie zapłacić gotówką całości kwoty.

Umowa kredytu hipotecznego

Umowa kredytu hipotecznego to dokument normujący prawa i obowiązki kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Poza tym określa ona warunki zwarcia kredytu, czas jego obowiązywania, który z reguły wynosi około dwadzieścia lub trzydzieści lat. Umowa kredytu hipotecznego musi zostać zawarta na piśmie i podpisana być przez kredytobiorcę, jak i kredytodawcę.

Sprawdź, słowniczek pojęć jakie można spotkać w umowie kredytu.

Składa się przeważnie z wielu kartek i w dwóch egzemplarzach. Ważne, aby na każdej stronie widniała także parafka osoby zaciągającej kredyt. Wtedy, w razie jakichkolwiek spornych sytuacji, podpis jest niejako poświadczeniem, że osoba ta zapoznała się szczegółowo z dokumentem.

Przeczytaj również artykuł wszystko co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Wiele banków przed udzieleniem kredytu hipotecznego wymaga również zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Są to zapisy gwarantujące i zabezpieczające przed takimi zdarzeniami jak:

To, kto będzie ubezpieczycielem mieszkania czy domu wytycza głównie bank. Warto jednak zorientować się, czy istnieje możliwość samemu wybrania odpowiedniego ubezpieczyciela, gdyż można trafić na o wiele korzystniejszą ofertę i w konsekwencji ponosić mniejsze koszty. Zazwyczaj takie zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia kredytu i lokalu zawierane jest na cały okres kredytowania, co może w przeliczeniu znacząco podnosić ogólne koszty.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.