Zawarcie umowy kredytu hipotecznego jest bardzo popularne od wielu lat. Wszystko przez rosnące ceny nieruchomości, które z roku na rok stają się droższe. To jednak nie zmienia zainteresowania nimi przez potencjalnych nabywców. Wielu chętnych musi niestety zaciągać kredyty, gdyż nie jest w stanie zapłacić gotówką całości kwoty.
Umowa kredytu hipotecznego
Umowa kredytu hipotecznego to dokument normujący prawa i obowiązki kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Poza tym określa ona warunki zwarcia kredytu, czas jego obowiązywania, który z reguły wynosi około dwadzieścia lub trzydzieści lat. Umowa kredytu hipotecznego musi zostać zawarta na piśmie i podpisana być przez kredytobiorcę, jak i kredytodawcę.
Sprawdź, słowniczek pojęć jakie można spotkać w umowie kredytu.
Składa się przeważnie z wielu kartek i w dwóch egzemplarzach. Ważne, aby na każdej stronie widniała także parafka osoby zaciągającej kredyt. Wtedy, w razie jakichkolwiek spornych sytuacji, podpis jest niejako poświadczeniem, że osoba ta zapoznała się szczegółowo z dokumentem.
Przeczytaj również artykuł wszystko co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym.
Obowiązkowe ubezpieczenie
Wiele banków przed udzieleniem kredytu hipotecznego wymaga również zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Są to zapisy gwarantujące i zabezpieczające przed takimi zdarzeniami jak:
- nagła utrata stałej pracy kredytobiorcy;
- śmierć lub kalectwo kredytobiorcy, więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule;
- brak spłat rat kredytu;
- nagłe zdarzenia mające wpływ na stan mieszkania, na przykład zalanie go, pożar, dewastacja.
To, kto będzie ubezpieczycielem mieszkania czy domu wytycza głównie bank. Warto jednak zorientować się, czy istnieje możliwość samemu wybrania odpowiedniego ubezpieczyciela, gdyż można trafić na o wiele korzystniejszą ofertę i w konsekwencji ponosić mniejsze koszty. Zazwyczaj takie zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia kredytu i lokalu zawierane jest na cały okres kredytowania, co może w przeliczeniu znacząco podnosić ogólne koszty.