Co nam powie ranking kredytów mieszkaniowych?

Zakup własnego mieszkania za gotówkę dla wielu osób jest nieosiągalny. Niezależnie czy jest to rynek pierwotny, czy wtórny. Kredyt w różnej wysokości zawsze jest potrzebny. W wyborze najkorzystniejszej oferty pomoże ranking kredytów mieszkaniowych.

Czym są rankingi kredytowe?

Rankingi kredytowe to zestawienie ofert banków na konkretny produkt. Rankingi najczęściej ustawiane są według atrakcyjności oferty bankowej. Analitycy finansowi porównują takie parametry jak oprocentowanie, marża banku, wysokość ubezpieczeń obowiązkowych, wysokość raty. Na tej podstawie obliczają RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Dla porównania przyjmują dla wszystkich banków tą samą wielkość kredytu i okres spłaty.

Rankingi kredytów mieszkaniowych pomogą wybrać odpowiedni kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego i pierwotnego.

Na co należy zwrócić uwagę czytając ranking kredytów mieszkaniowych?

Ci, dla których wysokość miesięcznej raty nie ma zbyt dużego znaczenia, powinni się kierować wskaźnikiem RRSO, który uwzględnia wszystkie koszty. Im jest on niższy, tym kredyt jest tańszy.

Jednak większość kredytobiorców musi dopasować ratę miesięczną do swoich budżetowych możliwości. W takiej sytuacji najlepiej jest porównywać wtedy wielkość raty i ostateczną sumę do spłacenia. Trzeba również dokładnie przeanalizować swoją zdolność kredytową.
Czasami rata miesięczna wyższa o 5, 10 zł pozwoli na końcu zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Jak wykorzystać ranking kredytów mieszkaniowych podczas wizyty w banku?

Decydując się na kredyt hipoteczny nie można kierować się tylko rankingiem kredytów mieszkaniowych, są to dane pozwalające na wybranie 3,4 banków. Konkretna oferta będzie jednak przygotowywana dla każdego klienta indywidualnie, więc poszczególne wskaźniki będą inne, ale znając ich rolę w kosztach kredytu można o wszystko dokładnie dopytać konsultanta i wybrać opcję najkorzystniejszą.

Rankingi kredytów mieszkaniowych opracowywane są co miesiąc, więc warto zwrócić uwagę na czas, z którego pochodzi.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.