Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego? Tak, to możliwe!

Stałość i zmienność w kontekście produktów finansowych nieodłącznie kojarzy się z lokatami. Tym razem jednak – dzięki rekomendacji KNF – ma się to zmienić. Stałe stopy procentowe mają się bowiem pojawić również w ofertach kredytów hipotecznych, aczkolwiek dopiero od końca 2020 roku. Czy to znaczy, że stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego stanie się faktem?

Stały kredyt hipoteczny, czyli finansowa utopia

Rekomendacja przesłana przez KNF nie zawiera w sobie żadnych konkretów. Mowa w niej o tym, by banki – do końca 2020 roku – wprowadziły do swoich ofert kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową. Teoretycznie jest to możliwe. Niektóre z banków już wprowadziły takie oferty (na koniec 2019 roku są to zaledwie 3 podmioty), aczkolwiek biorąc pod uwagę wspomnianą rekomendację, można liczyć na więcej.

Wysokość i rodzaj oprocentowania mają wpływ na wysokość odsetek, które trzeba potem miesięcznie spłacać. jeśli chcemy wiedzieć ile to wyniesie, warto skorzystać z kalkulatora odsetek hipotecznych.

Stałe czy niestałe?

Według wspomnianej rekomendacji banki powinny wprowadzić hipoteki o stałym oprocentowaniu, ale… nikt nie określił, na jak długo! KNF stwierdził, że tego typu oferty mogą mieć charakter stały lub tymczasowy (!), czyli de facto nie są to rozwiązania stałe w dłuższej perspektywie czasowej. Banki bardzo chętnie korzystają z tej furtki. Już teraz wprowadza się na rynek oferty hipotek, w ramach których zapewnia się stałe oprocentowanie na okres 5 lat.

Rodzaj oprocentowania ma wpływ na koszt wybranego kredytu. Od czego jest ono jeszcze zależne? Sprawdź w artykule Koszt kredytu hipotecznego i jego nieoczekiwane składniki.

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty

Jak łatwo się domyślić, tak skonstruowane oprocentowanie kredytu będzie nieco wyższe, niż jego “zmienne” odpowiedniki. W praktyce skorzystają na tym banki, które skrzętnie utrzymują oprocentowanie hipotek na stałym poziomie. Czy po okresie 5 lat stopa procentowa nie wzrośnie np. o 10 punktów procentowych? Tego oczywiście nie wiemy.

Wybierając kredyt hipoteczny warto wiec bardzo dokładnie się, przyjrzeć nie tylko oprocentowaniu ale również innym dodatkowym opłatom, podanym w postaci RRSO czyli rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zmienne można dojść do wniosku, że… straci na tym tylko Klient. Bank przełoży wyższe ryzyko na większe przychody, jednocześnie na tym zarabiając. Nic więc dziwnego, że sporo osób będzie się decydować na oferty, w których oprocentowanie kredytu ma charakter zmienny.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.