Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego opłaca się?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to temat, który interesuje wiele osób. Faktem jest, że może to nieść za sobą wiele korzyści. Kredytobiorca poprawia swoją zdolność kredytową. Należy jednak mieć świadomość, że często jest to sporym obciążeniem finansowym. Nie zawsze więc wcześniejsze uregulowanie zobowiązań jest opłacalne. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która wymaga dokładnej analizy.

Wcześniejsza spłata a prowizja

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego nie jest opłacalna z punktu widzenia banku. Powód jest prosty – wspomniana instytucja zarabia na odsetkach, a więc dąży do tego, aby okres kredytowania był możliwie najdłuższy. Zobacz dokładnie, jakie są warunki spłaty kredytu hipotecznego. Wiele osób, którym uda się zgromadzić gotówkę pragną pozbyć się zobowiązania we wcześniejszym terminie. Alternatywą jest nadpłata, czyli zapłata wyższej kwoty, niż przewiduje to rata. Jest to dobrą opcją w przypadku, gdy nie posiadamy takiej ilości pieniędzy, która pozwoliłaby spłacić cały kredyt w jednej racie. Warto również dodać, że wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest zazwyczaj równoznaczna z dodatkową prowizją. Pierwszym krokiem jest więc zapoznanie się z warunkami umowy lub skontaktowanie się z obsługą banku.

Sprawdź dokładnie, co musi zwierać umowa kredytu hipotecznego.

Dodatkowe koszty przez trzy lata

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego zazwyczaj kompletnie nie opłaca się przez upływem trzech lat. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że banki zabezpieczają się na taką okoliczność poprzez nakładanie dodatkowych kosztów. Należy więc sprawdzić, czy taka klauzula widnieje w podpisanej umowie. Bardzo często opłaty są na tyle wysokie, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest przeczekanie tego okresu. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w pierwszym roku od jego zaciągnięcia może skutkować prowizją w wysokości nawet 3% wartości zobowiązania. W drugim roku może być to 2%, a w pierwszym 1%. Dopiero po trzech latach dodatkowa prowizja nie jest naliczana. Oczywiście każdy bank posiada własne zasady, jednak omawiany schemat często się powtarza.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.